Мерва — це побічний продукт бджільництва, який отримують після перетопки старих та використаних стільників. Вона складається з залишків життєдіяльності бджіл: частинок личинок, коконів, перги, і завдяки своїм фізико-хімічним властивостям використовується в сільському господарстві, медицині та косметології. Продуктом вторинної перетопки мерви є віск мервяний, який також знаходить широке застосування. Як визначити якість мерви та мервяного воску, в якому вигляді можна сьогодні купити ці продукти, розповідаємо у цій статті.
Зміст
Що таке мерва?
Мерва — це продукт бджільництва, що є кінцевим результатом перетопки старих бджолиних стільників у спеціально обладнаній для цього воскотопці. Тому професійні бджолярі часто називають мерву «пасічною витопкою».
У її складі зазвичай знаходиться віск (до 35–50% у мерв’яній масі після сонячної перетопки) та залишки меду, вода, частки перги та кокона, личинок бджіл, пилок, прополіс та інші продукти бджолиної життєдіяльності.
На вигляд мерва є комковатою неоднорідною масою від темно-бурого і темно-коричневого до чорного кольору, іноді із золотавим відтінком, з натуральним восковим ароматом.
При виборі якісної мерви варто орієнтуватися на такі показники:
- відсутність будь-яких сторонніх домішок та сміття;
- відсутність цвілі та слідів ураження восковою міллю;
- вологість продукту не вище 10%;
- кількість воску в продукті не менше 30% від загальної мервяної маси.
Корисні властивості мерви
Будучи натуральним продуктом бджільництва, мерва містить у собі безліч мікроелементів, вітамінів та інших цінних складових. Так, у її складі налічується до 30 видів мінералів та 17 мікроелементів, включаючи кальцій та магній, калій та натрій, мідь, цинк, залізо та ін. Мерва багата також на вітаміни В, С (аскорбінова кислота) і Р. Зустрічаються у мерв’яній масі флавоноїди, які є рослинними поліфенолами.
Такий хімічний склад мерви зберігається стабільним навіть після її витоплення із стільників. Це можливо при використанні температурного режиму, при якому мерва практично повністю зберігає свої корисні властивості.
Навіщо і як використовують мерву?
Крім промислової переробки на воскобійних та воскоекстрактних підприємствах, натуральний мерву, завдяки її збагаченому корисними мінералами та органічними компонентами складу, використовують у своїх господарствах досвідчені пасічники та фермери, а також деякі народні цілителі. Ось кілька найпопулярніших способів використання цього продукту.
- Якщо додати мерву, змішану з гнилою деревиною, в димар, дим стає холоднішим і м’яким, не таким концентрованим, як при використанні простого дерева, сприятливо впливає на бджіл та їх поведінку, не викликаючи у них зайву агресію.
- Рідкий залишок із воскотопки підходить для ефективного вітамінного підживлення рослин (наприклад, полуниці), свійських тварин та птиці. Також для мінерально-вітамінного підживлення молодого птаха (наприклад, курчат) дуже корисно давати стільниковий жом, але у правильному дозуванні.
- Висушена і подрібнена мерва, додана в грунт під квіти, чагарники та плодові дерева, вважається гарним органічним добривом, що прискорює зростання та надає природну життєву силу.
- У медичних цілях мерву застосовують виключно зовнішньо — у вигляді аплікацій та компресів для отримання знеболювального ефекту при деяких захворюваннях хребта, суглобів та зв’язок.
- У фармацевтиці мерва використовується як субстрат для розмноження воскової молі, личинки якої виробляють речовини, що мають антивірусні, антибактеріальні та імуностимулюючі. властивостями. З них виробляють лікарські препарати у вигляді настоянок та екстрактів для лікування деяких захворювань, включаючи анемію, туберкульоз і навіть безплідність.
- У деяких натуральних господарствах мерву досі використовують як паливо.
Як заготовляють мерву?
Для отримання мерви застосовують таке обладнання, як воскопрес, який використовують для пресування мерв’яної сировини після виварювання її в окропі. Спочатку сировина містить майже 80% вологи, тому для визначення цвілі його просушують тонким шаром у сухому і добре провітрюваному приміщенні.
Також на приватних пасіках часто виробляють сушіння мерв’яної маси під прямими сонячними променями. При сонячній воскотопці губиться приблизно до 50% воску, що спочатку присутній у сировині.
Зберігати мерву необхідно за нормальної вологості, як і всі продукти, у складі яких є віск. Занадто висока вологість сприяє утворенню плісняви та кінцевому псуванню продукту. Слід подбати про те, щоб при зберіганні в мерві не завелася воскова міль (метелик вогнівка), яка може знизити частку воску в готовому продукті. Тому готову мерву зазвичай зберігають у щільно закритій тарі.
Оскільки сьогодні мерву можуть заготовляти і на невеликих пасіках, і на великих воскобійних виробництвах, її прийнято розділяти на два види:
- пасічну;
- заводську.
При цьому пасічний мерва після сонячної воскотопки на приватних пасіках містить близько 30–50% воску і служить чудовою сировиною для подальшого використання на воскобійних заводах.
При промисловому способі виготовлення великих обсягів мерви часто використовують хімічні розчинники. Отриманий продукт тому не можна назвати чистим, до того ж він має більш клейку консистенцію, а частка вмісту в ньому воску зазвичай не перевищує 25%. Така мерва підходить лише для подальшої переробки на воскоекстракційних виробництвах.
Що таке мервяний віск?
Мервяний віск — це чистий віск без домішок, який отримується в процесі повторного перетоплення мерви. Від інших видів пасічного воску він відрізняється високим вмістом продуктів бджолиної життєдіяльності (стільників, коконів та ін.). Це надає йому найбільшої, порівняно з будь-яким іншим пасічним воском, еластичність та красивий натуральний відтінок від темно-жовтого до темно-жовтогарячого. Мервяний віск також має найбільш виражений восковий аромат.
Неочищений та очищений мервяний віск

Якісний неочищений мервяний віск є натуральним продуктом без будь-яких домішок хімічного походження (парафінів, церезинів та ін.). Цей віск відрізняється порівняно темним відтінком (від темно-жовтого до яскраво-коричневого відтінку), а також різким восковим запахом з нотками багаття і димного аромату. При правильному температурному режимі (до +25 °С) та мінімальному рівні вологості має необмежений термін зберігання.

Сьогодні у продажу можна знайти і очищений віск мервяний, наприклад, виробництва ТД «Медове місто». Компанія виробляє цей продукт за власною технологією, отримуючи в результаті натуральний та максимально очищений від будь-яких домішок продукт. Він відрізняється приємним, добре вираженим восковим ароматом та жовтим кольором (від світлих відтінків до яскравого насиченого). Очищений віск мервяний також має необмежений термін зберігання за умови, якщо він постійно знаходиться в сухому місці і при стабільній температурі повітря не більше +25 °С.
Застосування мервяного воску
Мервяний віск найчастіше використовують для виготовлення свічок і як додатковий компонент при виробництві вощини. Конкретне застосування зазвичай залежить від ступеня його очищення.
Так, неочищений віск мервяний добре підходить для виробництва багатьох видів свічок: церковних, крафтових, окопних. У промисловості він застосовується виготовлення різних полиролей і ливарних форм. Також мервяний віск затребуваний у народній медицині, де використовується для шкірних аплікацій, надаючи омолоджуючий та поживний ефект, і у вигляді компресів для зняття больового синдрому в області спини та хребта. Поєднання цього виду воску зі спиртовмісткими компонентами не впливає на корисні властивості продукту.
Очищений віск мервяний підходить для створення церковних, окопних і найрізноманітніших формових декоративних свічок ручної роботи. Він також незамінний при виробництві багатьох якісних поліролей, від взуттєвих кремів до полотерної та меблевої мастики, колісної мазі та мастильних олівців приводних ременів.
В якому вигляді сьогодні можна купити мервяний віск?
Зазвичай цей вид воску зустрічається у вільному продажу у вигляді брусків зі стандартною вагою від 1 кг і більше.

В асортименті ТД «Медове місто» є якісний віск мервяний не тільки в брусках по 13–14 кг, але і в невеликих краплеподібних гранулах зі зручною фасуванням по 200/500/1000 г. Такий формат затребуваний у майстрів хендмейду та приватних підприємців, які займаються крафтовим свічковарінням, тому що дозволяє випускати свічки різного виду, як литі, так і насипні. Дрібне фасування мерв’яного воску добре підійде для першого знайомства з цим продуктом бджільництва.
Поширені питання
Що таке мерва?
Мерва — це один із побічних продуктів бджільництва, який отримують після перетопки старих стільників. Неочищена мерва є комкуватою масою темно-коричневого кольору, що складається з воску і залишків життєдіяльності бджіл.
У чому цінність мерви?
Мерва містить велику кількість різних мікроелементів, мінералів та органічні компоненти. За рахунок свого унікального складу цей продукт знайшов застосування як у медицині для аплікацій та компресів, так і в сільському господарстві як підживлення для птиці та органічного добрива. Крім того, мерва використовується як субстрат для вирощування воскової молі, з якої виготовляють лікувальні настоянки.
Як одержують мервяний віск?
Мервяний віск одержують при повторній перетопці мерви. Він має найтемніший колір серед усіх видів бджолиного воску і найвиразніший аромат.
Чим відрізняються очищений і неочищений віск мервяний?
Очищений віск мервяний, що випускається ТД «Медове місто», світло-жовтого кольору і максимально очищений від усіх органічних залишків. Потрібно відзначити, що неочищений віск мервяний бренду «Медове місто» помітно відрізняється від аналогічної продукції інших виробників, оскільки також очищається від залишків коконів, личинок та іншого органічного сміття, яке зазвичай не прибирається з цього воску. Таке очищення не погіршує якість кінцевого продукту та не позбавляє його корисних властивостей.